Dječja psihodrama
Grupna terapijska metoda
Što je dječja psihodrama?
Dječja psihodrama je grupni oblik terapije igrom koji djeci pruža mogućnost da svoje unutarnje sukobe i napetosti izraze kroz igru, u sigurnoj okolini uz podršku dva educirana terapeuta.
Tako djeca dobivaju priliku da izraze vlastite emocije i bolje razumiju svoj unutarnji svijet kao i svijet u kojem žive.
Koje su dobrobiti dječje psihodrame?
Psihodramska igra pruža djeci neograničene mogućnosti izražavanja njihovih potreba.
U psihodramskoj igri, u svijetu mašte, ne postoji loše rješenje niti slabo postignuće. Stoga takva iskustva djeluju emocionalno rasterećujuće za djecu što se odražava na njihovo cjelokupno funkcioniranje.
Spontana igra oslobađa dječju kreativnost i dovodi do intenzivnog osjećaja zadovoljstva te pozitivno utječe na razvoj ličnosti.
Aktivno sudjelovanje u psihodramskoj igri jača unutarnju motivaciju djece za promjenom u ponašanju, a opuštena atmosfera aktivira i pospješuje kreativne moći samoostvarenja i sposobnost samoozdravljenja.
Sve to utječe na cjelokupnu kvalitetu djetetovog života: pozitivniju sliku o sebi, bolje samopouzdanje, skladnije odnose u obitelji, bolju komunikaciju s vršnjacima, lakše prihvaćanje svakodnevnih obaveza i izazova.
Kako izgledaju psihodramske radionice?
Psihodramske radionice odvijaju se u ciklusima od minimalno 15 ili više susreta koji se održavaju jednom tjedno u trajanju od 60 minuta.
Broj susreta kao i kontinuitet dolazaka je vrlo važan zbog razvijanja povjerenja među članovima grupe i zbog vremena koje je svakom djetetu potrebno da se osjeća sigurno i prihvaćeno.
Grupu čini 3 – 8 djece približno iste dobi i terapeutski par.
Svaki susret počinje kreativnom aktivnošću osmišljavanja zajedničke priče. Svi članovi grupe, uključujući i terapeute, su ravnopravni sudionici.
Djeca odabiru uloge sebi i terapeutima te se potom kostimiraju i odigravaju dogovoreni scenarij.
Kako djeci približiti psihodramske radionice?
Obzirom da je djeci igra najvažnija aktivnost, poželjno im je pri uključivanju u radionice reći da idu na igranje i druženje s drugom djecom gdje će zajedno smišljati priče, kostimirati se i osmišljene priče odigrati na sceni.